Utalentowana skrzypaczka i kameralistka o nieprzeciętnej osobowości artystycznej. Od najmłodszych lat kochająca scenę z wzajemnością. Laureatka konkursów międzynarodowych i ogólnopolskich. Członkini zespołu LOR którego muzyka dotarła do szerokiej publiczności. Stypendystka HMD Meyer Violin Prize oraz LG Harris Trust Scholarship.
Julia Błachuta rozpoczęła naukę gry na skrzypcach w wieku siedmiu lat pod kierunkiem Marii Kostki
w OSM I st. im. I. Paderewskiego w Krakowie.
W wieku dwunastu lat zadebiutowała z orkiestrą, wykonując II Koncert skrzypcowy Henryka Wieniawskiego.
Ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną II stopnia im. Władysława Żeleńskiego w 2019 roku, będąc uczennicą Joanny Wojtas oraz trzyletni program na Universität für Musik und Darstellende Kunst w Wiedniu.
Obecnie mieszka w Londynie i studiuje pod kierunkiem profesora Marcina Baranowskiego w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy oraz pod kierunkiem profesora Itzhaka Rashkovsky'ego w Royal College of Music w Londynie, gdzie otrzymała stypendium HMD Meyer Violin Prize oraz L G Harris Trust Scholarship.
Julia jest laureatką kilkunastu międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów skrzypcowych, m.in.
Jest także laureatką Międzynarodowego Konkursu Andrea Postacchiniego.
Była finalistką Programu Ambasadorskiego Claseek w sezonie artystycznym 2022/2023 w Szwajcarii i została nominowana do nagrody ICMA (International Classical Music Awards) Classek.
Uczestniczyła również jako aktywna uczestniczka w prestiżowej Kronberg Academy 2023 w klasie profesor Miriam Fried.
Pasjonując się muzyką kameralną, w 2021 roku założyła Astatine Piano Trio, z którym zdobyła I nagrodę w 2022 roku w Senior Intercollegiate Piano Trio Competition w Royal Academy of Music w Londynie, oraz I nagrodę i Nagrodę Luigiego Boccheriniego na Międzynarodowym Konkursie Kameralnym Virtuoso & Belcanto w Lucca, we Włoszech, w lipcu 2022 roku.
Zespół zdobył także pierwsze miejsce w Konkursie Kameralnym na Birmingham International Piano Chamber Music Competition w listopadzie 2022 roku oraz Nagrodę SEAM za zaangażowanie w muzykę współczesną na Międzynarodowym Konkursie Kameralnym CIMCL w Lyonie.
Julia jest także członkiem zespołu LOR od 2015 roku, który wraz z wytwórnią Agora wydał dwie płyty: "Lowlight" i "Panny Młode". Zespół ma ponad 500 000 słuchaczy miesięcznie na Spotify i regularnie występuje w Polsce i za granicą. Ich muzyka pojawiła się w filmie "Chłopi", który był polskim kandydatem do Oscarów 2024 roku, oraz w polskim serialu "Otwórz oczy" na platformie Netflix.
Julia występowała m.in. w
Regularnie uczestniczy w warsztatach mistrzowskich z międzynarodowo uznawanymi wykonawcami, takimi jak Alfred Brendel, Pavel Vernikov, Eszter Haffner, Krzysztof Węgrzyn, Stanislav Pronin, Daniel Sepec, Guillaume Sutre, Francesca Diego, Tasmin Little, Miriam Fried i Szymon Krzeszowiec.
Julia jest stypendystką Fundacji im.
Posiada tytuł Stypendystki Honorowej Fundacji Pro Musica Bona.
Wspieramy wybitne młode talenty muzyczne
Tworzymy społeczność
zaangażowaną w muzykę
Organizujemy koncerty dla naszych Darczyńców
Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego - OPP
NUMER KONTA FUNDACJI:
71 1160 2202 0000 0001 5560 5180
Film banerowy został nakręcony dzięki uprzejmości Muzeum Krakowa w Sali Baltazara Fontany w Pałacu Krzysztofory|
Rynek Główny 35, Kraków - W filmie wystąpili Julia Błachuta i Yehuda Prokopowicz.