STYPENDYŚCI

Yehuda Prokopowicz

Utalentowany pianista z niezwykłą osobowością i wyjątkową wyobraźnią muzyczną.

Zdobywca czołowych nagród na prestiżowych konkursach pianistycznych i kameralnych wraz z "ProKosz Piano Duo".

Edukacja

Yehuda Prokopowicz urodził się 16 listopada 2005 roku w Netanii. Przez osiem pierwszych lat życia mieszkał pod Jerozolimą . Tam rozpoczął edukację ogólną i zetknął się po raz pierwszy z grą na fortepianie. Regularnie lekcje fortepianu zaczął pobierać po przyjeździe do Polski w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Krakowie. Naukę w szkole muzycznej drugiego stopnia kontynuuje w Państwowej Szkole Muzycznej II st. im. Wł. Żeleńskiego w klasie prof. Stefana Wojtasa.

VI LO w Krakowie otworzyło przed nim możliwość domowego nauczania. Dzięki temu przez cztery lata mógł poświęcić się głównie rozwijaniu gry na instrumencie, jednocześnie zdając egzaminy z treści programowych każdego przedmiotu. Jego ulubionym przedmiotem była matematyka. Gra w tenisa i uprawia pływanie, a także - jak dodaje - lubi pięknie się ubierać, dobierając do tego wyjątkowe kapelusze.

Osiągnięcia

Pianista jest laureatem ponad 30 konkursów międzynarodowych i ogólnopolskich m.in.:

  • Grand Prix na Ogólnopolskim Konkursie im. I. J. Paderewskiego w Piotrkowie Trybunalskim.
  • I nagroda na X Konkursie Pianistycznym Uczniów Szkół Muzycznych I i II st. EPTA w 2022 oraz na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym Młodych Talentów im. A . Harasiewicza w 2022.

Doskonalenie umiejętności

Uczestniczył w lekcjach i warsztatach prowadzonych przez wybitnych artystów i pedagogów jak prof. Lidia Grychtołówna , prof. Aleksandr Kobrin , prof. Eldar Nebolsin ,prof. Katarzyna Popowa Zydroń oraz prof. Zbigniew Raubo.

Sukcesy w duecie

Od 2018 roku wraz z pianistą Erykiem Koszelą współtworzy „ProKosz Piano Duo” pod kierunkiem dr Anny Boczar . Młodzi pianiści są laureatami wielu Grand Prix na konkursach muzyki kameralnej w tym Roma International Piano Competition 2023 oraz Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej KraCamera.

Koncerty

W 2022 roku Yehuda miał zaszczyt zagrać na VII Festiwalu im. Artura Rubinsteina w Łodzi, występował także w takich salach jak:

  • Teatr Wielki Opera Narodowa w Warszawie,
  • Filharmonia Krakowska,
  • Polskie Radio Gdańsk,
  • Villa Atma.

Wspieramy wybitne młode talenty muzyczne

Tworzymy społeczność 

zaangażowaną w muzykę

Organizujemy koncerty dla naszych Darczyńców

Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego - OPP

NUMER KONTA FUNDACJI:

71 1160 2202 0000 0001 5560 5180

Film banerowy został nakręcony dzięki uprzejmości Muzeum Krakowa w Sali Baltazara Fontany w Pałacu Krzysztofory|

Rynek Główny 35, Kraków - W filmie wystąpili Julia Błachuta i Yehuda Prokopowicz.